Kaip pasiruošti ligonio slaugai?
Slaugymas – sudėtingas procesas, kuriam reikia specialių žinių, o pasiruošimas ligonio slaugai namuose reikalauja papildomų resursų ir slaugos priemonių. Kiekvieno žmogaus slaugos poreikiai yra skirtingi. Siekiant tinkamai slaugyti, labai svarbu įvertinti slaugomo asmens būklę ir poreikius, ir pasiruošti artimojo slaugai.
Slaugos problemos ir pasiruošimas slaugymui namuose
Pirmą kartą susidūrus su ligonio slaugymu iškyla daugybė problemų: kur rasti atsakymus į klausimus, susijusius su socialine pagalba, kaip paruošti slaugymui skirtą aplinką, kokias slaugai būtinas priemones įsigyti, kaip susitvarkyti ligonio slaugą. Dažnas slaugantysis mažai arba išvis nesupranta apie odos priežiūrą esant šlapimo nelaikymui, pragulų profilaktiką, apie gulinčių ligonių higieną ar teisingą artimojo vartymą gulint lovoje. Kadangi sergančiųjų namiškiai nėra profesionaliai pasirengę slaugai, jiems kyla daugybė problemų, o neretai ir patys artimieji patiria stresą, nukenčia jų sveikata ir darbingumas. Svarbu paminėti, kad šiuolaikiniai slaugos metodai ir priemonės gali pagelbėti išspręsti daugelį slaugos problemų, tačiau šeimos nariai dažnai neturi žinių apie tokias priemones.
Šlapimo ir išmatų nelaikymo problemos sprendimas
Nemažai, įvairiomis lėtinėmis ligomis sergančių ir namuose slaugomų asmenų patiria šlapimo ar išmatų nelaikymą. Slaugomiems asmenims ir jų globėjams iškyla begalė klausimų – kokius sugeriamuosius gaminius pasirinkti, kuo jie skiriasi vieni nuo kitų? Renkantis sugeriamuosius gaminius turime atsižvelgti į daugybę kriterijų, pavyzdžiui asmens aktyvumą, gaminio sugeriamumą, dydį, kokybės kriterijus ir kita. Specialistai nurodo, kad sugeriamieji gaminiai turėtų būti pagaminti iš specialiai apdoroto celiuliozės pluošto ir vidinio superabsorbuojančio polimero, turinčio celiuliozės purumo. Teisingai parinkti, tinkamo dydžio, anatominės formos ir teisingai uždėti sugeriamieji gaminiai ne tik atlieka savo funkciją ir sugeria tinkamą šlapimo kiekį, bet ir padeda sumažinti šlapimo ar išmatų sukelto odos uždegimo riziką.
Dėl privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis kompensuojamų gaminių, reikia kreiptis į šeimos gydytoją, vidaus ligų ar vaikų ligų gydytoją. Įvertinęs šlapimo arba išmatų nelaikymo rizikos veiksnius ir laipsnį, gydytojas turi diagnozuoti šlapimo ir (ar) išmatų nelaikymo sutrikimą, pateikti priežiūros ir gydymo rekomendacijas ir išrašyti receptą kompensuojamoms higienos priemonėms (sauskelnėms, įklotams ir kt.) gauti. Pagal kompetenciją tai priklauso šeimos gydytojui. Daugiau apie slaugos priemonių kompensaciją galite peržiūrėti mūsų tinklaraštyje.
Kaip užtikrinti asmens higieną slaugomam asmeniui?
Kitas opus klausimas, kylantis atsiradus sveikatos sutrikimams, – tai tinkamos asmens higienos užtikrinimas. Šis klausimas yra aktualus ne tik negalią turintiems ir galintiems savimi pasirūpinti asmenims, bet ir artimiesiems, nusprendusiems, slaugyti savo artimąjį namuose bei sveikatos priežiūros specialistams. Savo priežiūra, prausimasis ar maudymasis yra viena intymiausių asmens priežiūros sričių, todėl sergantys asmenys kito žmogaus pagalbą, atliekant asmens higieną, gali suprasti kaip pažeminimą. Tam, kad sumažinti diskomfortą atliekant kasdieninę higieną, slaugomus asmenis derėtų skatinti kiek įmanoma ilgiau išlikti nepriklausomais. Svarbu nustatyti, ar žmogus išgali pasirūpinti savimi be kitų paramos ir ką būtent jis gali atlikti nepriklausomai.
Sprendžiant šią problemą, rekomenduojama naudoti slaugos ir techninės pagalbos priemones, šiuolaikines higienos priemones, skirtas prausimuisi be vandens, taip pat odos priežiūros priemones, užtikrinančias odos drėkinimą. Įvairios techninės pagalbos priemonės, tokios kaip perkėlimo suoliukai, skirti persikėlimui į vonią, dušo kėdutės ir vėžimėliai, tualeto kėdės gali būti naudingi rūpinantis artimojo asmens higiena. Griuvimų profilaktikai, vonios ir tualeto patalpose svarbu patiesti neslidžius kilimėlius, kurie padėtų sumažinti paslydimo ant drėgnų grindų riziką. Priemonių be vandens naudojimas tinka slaugomiems žmonėms, kai dėl pablogėjusios sveikatos būklės tampa sudėtinga ar tiesiog neįmanoma įprastai nusiprausti su vandeniu ir prausikliu. Šiai problemai spręsti rekomenduojama naudoti šampūną-putas galvos odai plauti ir plaukams trinkti. Valomasis kremas ar valomosios putos gali būti naudojamos odos prausimui vietoje vandens ir muilo.
Odos pažeidimų ir pragulų profilaktika
Slaugomi asmenys dažnai patiria įvairius odos pažeidimus: iššutimus, paraudimus, nutrynimus ir netgi pragulas. Siekiant išvengti odos vientisumo pažeidimų svarbu naudoti apsauginius-barjerinius kremus, ypač esant šlapimo ar išmatų nelaikymui. Rekomenduojami apsauginiai kremai su argininu, pantenoliu, medetkų ekstraktu, cinku ir kt. Šių kremų sudėtyje esančios medžiagos mažina odos paraudimus, skatina odos atsinaujinimo ir gijimo procesus. Slaugant artimąjį su sutrikusiu judėjimu, svarbu pasirūpinti pragulų profilaktika. Tam reikėtų naudoti kompleksines pragulų profilaktikos priemones.
Emocinė psichologinė pagalba
Kiekvienos ūmios ar lėtinės ligos ir kiekvieno konkretaus žmogaus atveju slaugos ir priežiūros poreikiai skirsis, todėl labai svarbu įvertinti artimojo būklę, jo reikmes ir sudaryti individualų slaugos planą. Gavę žinių apie tai kaip pasiruošti artimojo slaugai, galime lengviau prisitaikyti prie sudėtingos situacijos ir įveikti naujus iššūkius. Pasitelkus į pagalbą slaugos specialistus ir socialinius darbuotojus, bendraujant su įvairiomis valstybinėmis ar nevyriausybinėmis institucijomis, slaugomam asmeniui galima suteikti didžiulę pagalbą.
Artimiesiems svarbu įvertinti savo galimybes, gebėjimus ir nuspręsti, kiek jie gali dalyvauti artimojo slaugoje, kiek gali sau pagelbėti pats pacientas ir kiek reikia profesionalų priežiūros. Artimasis, turintis reikiamų žinių apie slaugą, jos procesą ir tinkamą slaugos priemonių naudojimą, gali ne tik pasirūpinti slaugomu artimuoju, bet ir išsaugoti gerą savo savijautą, išlikti socialiai aktyvus, išvengti vienišumo ir izoliacijos. Šių žinių artimieji gali įgyti įvairiuose slaugos mokymuose bendruomenei, o prireikus pagalbos ar palaikymo, visada gali kreiptis į Sidabros slaugos konsultacijų centro nemokamą liniją: +370 800 00226 arba pasirinkti iš daugelio emonicę ir psichologinę pagalbą teikiančių linijų.