Bakteriostatiniai lėtinių žaizdų gydymo tvarsčiai: naujovės Lietuvoje
Žaizda apibūdinama kaip normalios odos ir minkštųjų audinių struktūros bei funkcijos pažaida. Žaizdos gijimas yra sudėtinis dinaminis procesas, kuris idealiomis sąlygomis baigiasi visišku sugijimu. Kiekvienos žaizdos gijimo procesai yra vienodi nepriklausomai nuo žaizdos kilmės, todėl atrodo, kad žaizdos turėtų gyti vienodai. Tačiau klinikinė praktika rodo, kad vienos žaizdos gyja greičiau, o kai kurių gijimas sustoja ir tęsiasi mėnesius ar kelerius metus. Gijimui patologiškai pakitus, žaizda gali tapti lėtinė: gyja daug lėčiau, gali būti linkusi atsinaujinti arba visiškai neužgyti. Terminu „sunkiai gyjančios žaizdos“ apibūdinamos žaizdos, kurios negyja nepaisant tinkamos priežiūros ir jas sukėlusios pagrindinės ligos gydymo.
Lėtinėms žaizdoms gydyti naudojami įvairūs tvarsčiai, tačiau juos keičiant dažnai fiziškai sužalojama regeneruojančių audinių struktūra ir dėl to žaizdos gijimo laikas pailgėja. Šiuo metu rinkoje siūloma daug tvarsčių, kurie tinka sunkiai gyjančioms žaizdoms tvarstyti. Deja, lėtinėms žaizdoms gydyti skirtų biologiškai skaidomų tvarsčių yra labai mažai. Biologinis skaidumas – svarbi tvarsčių, naudojamų sunkiai gyjančioms žaizdoms tvarstyti, savybė. Nustatyta, kad naudojant tvarstomąsias medžiagas, kurios yra suskaidomos ir rezorbuojamos audiniuose esančių enzimų, gydymo ir paciento sveikimo laikas sutrumpėja.
Viena iš biologiškai skaidžių tvarsčių gamybos žaliavų yra chitinas. Žinoma daug chitino junginių, pasižyminčių žaizdoms tvarstyti reikalingomis savybėmis. Naudojant tvarstomąją medžiagą su chitinu ar chitino junginiais, žmogaus organizmas pats kovoja su infekcija suardydamas patogenų ląstelių sieneles. Taip sumažinama infekcijos rizika. Chitinas yra biologiškai suderinama medžiaga, kuri aktyvuoja makrofagus ir skatina granuliacinio audinio bei mažųjų kraujagyslių susidarymą žaizdoje, o tai greitina žaizdos gijimo procesą. Chitinas daugiausia gaunamas iš jūrinių vėžiagyvių, pvz., jūros vėžių ir krabų, kiautų, kuriuose yra nuo 20 % iki 40 % chitino. Kuriant iš chitino ir jo junginių sudarytus tvarsčius atlikta daug tyrimų. Jie patvirtino šias tvarsčių savybes: biologinis suderinamumas, bakteriocidinis aktyvumas, skausmo mažinimas ir audinių gijimo skatinimas. Visos šios savybės reikalingos žaizdų gijimo procesui paspartinti.
Butano ir acto rūgščių chitino kopoliesterių pagrindu sukurtų biologiškai skaidomų tvarsčių savybės tyrimuose buvo vertinamos gydant daug įvairių pacientų. Tvarsčiai reikšmingai pagerino žaizdų, kurias neigiamai veikė gretutinės pacientų ligos, gijimo procesą. Žaizdų klinikinė būklė gerėjo labai individualiai, tačiau dažniausiai pagerėjimas buvo pastebimas po 30–60 dienų. Buvo sukurti trijų rūšių tvarsčiai: porėtos membranos – be Ag (be sidabro jonų), porėtos membranos su Ag (su sidabro jonais) ir miltelių pavidalo. Tai leido pasirinkti tinkamą tvarsčio rūšį atsižvelgiant į klinikinius požymius. Rezultatai parodė, kad tiriami tvarsčiai gerokai sutrumpina žaizdos gijimo laiką. Tyrimais nustatyta, kad „Medisorb R Ag“ tvarstis efektyvesnis gydant infekuotas žaizdas. Miltelių formos tvarstį galima naudoti gilesnėms žaizdoms gydyti. Dėl savo unikalios sandaros tvarsčiai pašalina iš žaizdos eksudatą ir atkuria normaliam žaizdos gijimo procesui būtiną terpę, o dėl biologinio skaidumo, pasireiškiančio liečiantis su žaizda, jų nereikia keisti, todėl nesuardomas naujai susidaręs granuliacinis audinys. Ląstelių regeneracijos procesas vyksta be pašalinio kišimosi. Tirti tvarsčiai pasižymi dideliu efektyvumu ir puikiai gydo įvairios kilmės žaizdas.
Besirezorbuojantys tvarsčiai iš chitino kopoliesterių – „Medisorb R Powder“ ir „Medisorb R Ag“
„Medisorb R“ tvarsčiai (membranos ir miltelių pavidalo) ir „Medisorb R Ag“ tvarsčiai skirti įvairios kilmės lėtinėms žaizdoms tvarstyti. Šios žaizdos dažnai lydimos bakterinės infekcijos. Kadangi šie tvarsčiai tirpūs, jų nereikia keisti, o tai padeda išsaugoti naujai susidariusio granuliacinio audinio vientisumą. Klinikiniame tyrime nustatyta, kad „Medisorb R“ tvarsčiai suyra veikiami serumo ir plazmos enzimų, o „Medisorb R Ag“ tvarsčiai pasižymi bakteriostatinėmis ir baktericidinėmis savybėmis. Taip pat tyrimuose padaryta išvada, kad porėtos struktūros „Medisorb R“ ir Medisorb R Ag“ tvarsčiai yra biologiškai suderinami, saugūs naudoti ir teigiamai veikia pažeistų odos audinių regeneraciją. „Medisorb R Ag“ tvarsčiai, kurių sudėtyje yra antibakterinio komponento, efektyviai kovoja su Staphylococcus aureus ir Klebsiella pneumoniae bakterijomis.
1 pav. „Medisorb R Membrane“ / „Medisorb R Ag“ tvarsčiai
2 pav. „Medisorb R Powder“ tvarstis
Literatūra:
- Rainys D., Pilipaitytė L., Rimdeika R. Lietuvos bendrosios praktikos gydytojas. Kaunas: Vitae Litera, 2015, t. 19, Nr. 3.
- Rimdeika R. Žaizdos gijimo patologinė fiziologija. Lietuvos chirurgija, 2003, t. 1, Nr. 1.
- Peled Z. M., Chin G. S., Liu W., Galliano R., Longaker M. T. Response to tissue injury. Clin Plast Surg, 2000 Oct; 27 (4): 489–500.
- O’Brien M. Exploring methods of wound debridement. Br J Community Nurs, 2002 Dec: 10–18.
- Latańska I., Kozera-Żywczyk A., Paluchowska E. B., Owczarek W., Kaszuba A., Noweta M., Tazbir J., Kolesińska B., Draczyński Z., Sujka W. Characteristic Features of Wound Dressings Based on Butyric-Acetic Chitin Copolyesters-Results of Clinical Trials. Materials (Basel). 2019 Dec 12;12 (24):4170. doi: 10.3390/ma12244170. PMID: 31842270; PMCID: PMC6947344.